Voi pricepeți ceva?

31 Jan 2012 | Declarații, Legislatie | 3 comentarii63 vizualizari

question1

Mă uitam azi la OG 2/2012 și mă miram, oare a câta oară, de modul în care ANAF vine cu precizări peste precizări, despre D101. În OUG 30/2011 era o prevedere ce spunea că pentru D101 a anului 2011 se vor aplica prevederile valabile în 2011, pentru ca acum să revină și să spună că de fapt se aplică prevederile legale ce intră în vigoare de la 01/01/2012, adică se va depune până la 25/03/2012.

Oricum, mai am o nedumerire. Vă întreb și pe voi: ce înțelegeți voi din art.34 alin.6 al codului fiscal? Un mod mai alambicat de a te exprima, de a formula un text, nu am văzut demult. Mie mi-a luat ceva timp să mă prind ce semnificație are, din cauza modului de redactare.

3 comentarii

  1. Dacă nu vin cu modificări,în sensul că fraza ”aplică sistemul de declarare şi plată prevăzut la alin. (1)” să apară ca frază de început la alin(6), eu în locul celor care se încadrează la alin(6) lit. a,b și c, nu aș depune nicio declarație 101, deoarece numai cei de la lit.d au această obligație, cel puțin asta înțeleg că reiese din actualul faimos cod fiscal…

  2. cred ca au vrut sa spuna ca cei de la art 34 alin 6 nu pot aplica sistemul de plati anticipate de la alin 8 deoarece “o patrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent” nu are la ce sa se aplice daca au fost in situatiile de art 34 alin 6) lit a) – d). Doar o parere, dar as fi curios sa vad si altele…

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *